Obserwacji i podglądaniu przyrody Narwiańskiego Parku Narodowego oraz korzystaniu ze szlaku wodnego na Narwi sprzyja piękna infrastruktura turystyczna w Waniewie.
 
Infrastruktura obejmuje:
  • kładkę Waniewo – Śliwno (1050 m)
  • wieżę widokową w miejscu „Zamczyska”, z której można podziwiać panoramę doliny
  • wieżę obserwacyjno-ornitologiczną przy której cumują narwiańskie pychówki
  • nową część kładki (437 m) umożliwiającą dostęp do istniejącej ścieżki przyrodniczej 
  • Centrum Informacji Turystycznej ( sala informacyjno-wystawiennicza, konferencyjna)
  • audio-przewodniki umożliwiające komfortowe, indywidualne zwiedzanie
  • plac zabaw dla dzieci, boisko do gry w siatkówkę lub piłkę nożną plażową
  • zadaszoną wiatę z miejscem do grillowania 
  • drogi dojazdowe, parkingi, sanitariaty.
 
Infrastruktura w Waniewie przeznaczona jest dla mieszkańców gminy, powiatu, województwa oraz turystów, dostosowana jest również do osób niepełnosprawnych.
 
Istniejąca infrastruktura stwarza warunki umożliwiające aktywny wypoczynek, rekreację, organizację konferencji, ekspozycji, spotkań biznesowych, plenerów, kuligów, wypraw fotograficznych, spacerów kładką, grillowania. Możliwe jest uprawianie we własnym zakresie nordic walkingu i narciarstwa biegowego. Wieże widokowe przyczyniają się do lepszej obserwacji natury, ekosystemów, flory, fauny i awifauny NPN. Dzieci i młodzież mają możliwość zagospodarowania czasu wolnego, uprawiania aktywnych form wypoczynku, pozyskania umiejętności współistnienia i funkcjonowania w grupie. Dla przedstawicieli biznesu dostępne są dobre warunki do: przeprowadzenia szkolenia, możliwości skoncentrowania się nad omawianymi zagadnieniami oraz wieczornego wypoczynku. 
 
Infrastruktura w Waniewie wpływa na rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Zapewnia atrakcyjne formy relaksu i rozrywki w nieskażonym, zdrowym środowisku.
 
Wszyscy, którzy marzą o urlopie z dala od zgiełku wielkich miast, blokowisk i zatłoczonych kurortów znajdą tu ciszę, niezapomniane krajobrazy i możliwość obcowania z nieskazitelną naturą. Wypoczynkowi służą kwatery agroturystyczne z kuchnią regionalną i produktami żywności ekologicznej. W waniewskiej przystani na wycieczkowiczów czekają przewoźnicy pychówek – płaskodennych łódek. Waniewo może stanowić początek dla pieszych, rowerowych, jak i kajakowych wycieczek dostępnymi szlakami.