12 listopada 2015 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sokołach Pan Marcin Tomkiel przedstawił niezwykle ciekawą prezentację dotyczącą faktów z I Wojny Światowej oraz czasów powojennych z terenu Gminy Sokoły opartą na dokumentach i zdjęciach znalezionych w różnych miejscach na świecie. Uczestnikami spotkania byli: Wójt Gminy Sokoły, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie Zespołu Szkół w Sokołach, pracownicy Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Sokołach oraz wszyscy zainteresowani.
Po zakończeniu prelekcji można było nabyć książkę i otrzymać autograf autora.
„To pierwsza książka, która ukazuje nieznane na Podlasiu militarne zmagania podczas I wojny światowej dwóch imperiów – Rosji i Niemiec. Zawiera fascynujące fakty, zdjęcia i wspomnienia. W ciekawy sposób opisuje historie dowódców, sterowców i exodusu setek tysięcy ludzi z ziem objętych działaniami wojennymi. Autor udowadnia, że piętno, jakie te wydarzenia odcisnęły na Polsce wschodniej w 1915 r. wciąż ma wpływ na nasze życie. W obecnej sytuacji konfliktu na wschodzie Ukrainy i zagrożenia wojną globalną, książka jest także swego rodzaju memento: imperializm i walka o hegemonię nad światem niszczy życie zwykłych ludzi.
Marcin Tomkiel wzbogacił faktografię wojskową i to zarówno odnośnie działań wojsk rosyjskich, jak i niemieckich. Podjął także kwestie dyskusyjne, a wszystko to przede wszystkim z myślą o prześledzeniu przebiegu wielkiej wojny na Podlasiu, skutków gospodarczych, społecznych, politycznych.
Autor umiejętnie połączył fakty makro z przypadkami szczegółowymi, z życia mieszkańców regionu. Wszystko to prowadzi do wniosku, że otrzymujemy publikację cenną, nowatorską i niezwykle potrzebną."
Adam Cz. Dobroński
Marcin Tomkiel
Dziennikarz Polskiego Radia Białystok, a w przeszłości także publicznej telewizji. Absolwent UwB oraz podyplomowo bankowości na INE PAN w Warszawie i studiów menedżerskich na Wydziale Ekonomii UwB. Jest współautorem publikacji Białostoczanie XX wieku i twórcą kilkudziesięciu radiowych reportaży i audycji dokumentalnych. Jego pasją jest regionalna historia i gospodarka.