bip

 

Celem jest kompleksowa konserwacja, zabezpieczenie, opis, sygnatury, digitalizacja oraz przygotowanie, udostępnianie i upowszechnianie, na portalu internetowym www.wirtualnelapy.pl 2300 zdjęć archiwalnych. W ramach projektu została opracowana kolejna część dorobku fotograficznego Władysława Piotrowskiego: 1000 fotografii z negatywów szklanych i 300 z klisz fotograficznych. Powstały dwie nowe galerie zdjęć, w których wykorzystano fotografie z kronik Zespołu Szkół w Sokołach oraz Centrum Edukacji w Supraślu.

W nowej galerii znajdzie się 500 fotografii z kronik Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokołach. Najstarsze z nich pochodzą z lat 30-tych, zaś najnowsze z lat 90-tych XX wieku. Ich szczegółowym opracowaniem zajęła się pani Jolanta Czajkowska, nauczyciel historii Zespołu Szkół w Sokołach. Dla pani Jolanty była to zarazem sentymentalna podróż w przeszłość, gdyż jest także absolwentką tej szkoły. Mamy nadzieję, że nowa galeria wzbogaci się o ciekawe komentarze internautów, ale także fotografie ze zbiorów prywatnych.

Muzeum Wirtualne im. Władysława Piotrowskiego istnieje od 2012 roku. W jego galeriach znajduje się obecnie ponad 10 tysięcy fotografii. – To największy album rodzinny mieszkańców Łap i okolic, który obejrzało już ponad 30 tysięcy internautów. Prawie tysiąc zdjęć doczekało się ciekawych komentarzy, dzięki którym miejsca i postacie z fotografii przestały być anonimowe.

Pragniemy podziękować władzom samorządowym Gminy Sokoły oraz panu Waldemarowi Kikolskiemu, dyrektorowi Zespołu Szkół w Sokołach, za wsparcie naszej inicjatywy i okazaną pomoc. Dziękujemy także pani Jolancie Czajkowskiej za współpracę w realizacji projektu i bardzo rzetelne wykonanie opisów zdjęć.

Muzeum Wirtualne im. Władysława Piotrowskiego: www.wirtualnelapy.pl

Anna Łapińska-Pękała
Fundacja Aktywizacja