Nowy dowód nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego. Format i wymiary dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym zachowuje dotychczasowe wymiary 35×45 mm i będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez okres 5 lat.
Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Nowością będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Jeśli dowód osobisty zostanie utracony, dokument ten unieważni organ gminy, do którego zgłosimy utratę dokumentu już z chwilą zgłoszenia.
Wszystkie dowody osobiste wraz z upływem dziesięcioletniego okresu ważności są automatycznie unieważniane przez System Wydawania Dowodów Osobistych. Dlatego też każdy posiadacz dowodu osobistego powinien sprawdzić na dokumencie datę jego wydania i złożyć, najpóźniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego, wniosek o wydanie nowego dokumentu tożsamości. Dowody, które stracą ważność, nie będą uprawniały do posługiwania się nimi.
W związku z wejściem w życie z dniem 1 marca 2015 roku nowych przepisów dotyczących dowodów osobistych, udostępniona jest elektroniczna wersja ulotki informacyjnej dotyczącej zabezpieczeń nowego dowodu osobistego.