Bezpłatne szczepionki przeciwko RSV i półpaścowi. Kto może skorzystać?
- Od 1 kwietnia 2025 kobiety w ciąży i seniorzy, którzy skończyli 65 lat mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi RSV.
- Przeciw półpaścowi bezpłatnie mogą zaszczepić się seniorzy w wieku 65+ o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec.
Wirus RSV jest szczególnie groźny dla najmłodszych dzieci oraz seniorów
Szczepionka Abrysvo przeciwko groźnemu wirusowi RSV została objęta przez Ministerstwo Zdrowia stuprocentową refundacją, żeby chronić niemowlęta i seniorów przed groźnymi infekcjami i ich powikłaniami. „Szczepionki przeciw RSV są bezpłatne dla kobiet w ciąży, ponieważ przyszłe mamy mogą w ten sposób zabezpieczyć swoje nowo narodzone dzieci, które w pierwszych tygodniach życia jest narażone na wiele patogenów” – wyjaśnia Izabella Przewłocka rzeczniczka prasowa podlaskiego NFZ.
Kobiety w ciąży powinny zaszczepić się przeciwko RSV w trzecim trymestrze ciąży, najlepiej między 32. a 36. tygodniem. W tym okresie szczepienie pozwala na przekazanie przeciwciał przez łożysko, co zapewnia noworodkowi ochronę przed wirusem RSV w pierwszych miesiącach życia, kiedy jest najbardziej narażony na infekcje.
Bezpłatnie przeciwko RSV mogą się szczepić również seniorzy, którzy ukończyli 65 lat. Osoby w wieku 60+ skorzystają z 50% refundacji na szczepionkę Abrysvo – czyli kupią ją za połowę ceny. Aby skorzystać z refundacji, trzeba mieć receptę od lekarza.
Nowe zasady refundacji szczepionki przeciw półpaścowi
Refundacją została objęta także szczepionka przeciwko półpaścowi - jest bezpłatna dla pacjentów 65+ ze zwiększonym ryzykiem zachorowania. Dla pacjentów w wieku 18-65 lat szczepionka ta refundowana jest w 50%. Półpasiec u osób z osłabioną odpornością często prowadzi do poważnych powikłań, takich jak neuralgia popółpaścowa, która może powodować silny, trwający wiele lat ból. Jej leczenie u seniorów jest bardzo trudne.
Zwiększone ryzyko zachorowania na półpasiec mają osoby które chorują przewlekle między innym na cukrzycę, przewlekłą chorobę płuc, przewlekłą chorobę serca, przewlekłą niewydolność nerek czy choroby nowotworowe.
Podlaski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia