Do końca 2024 r. w naszej bibliotece realizowane są dwa projekty czytelnicze.
Otrzymane dofinansowanie:
Punkt Przedszkolny 1 500 zł
wkład własny 375 zł
Oddział Przedszkolny 3 000 zł
wkład własny 750 zł
Cel: Zainteresowanie dzieci literaturą i zachęcenie do wypożyczania książek do domu.
Na początku rodzice otrzymali podczas spotkania foldery O roli czytania w życiu dziecka. Cieszy nas, że część z nich zapisała swoje pociechy do biblioteki szkolnej i regularnie korzysta
z zakupionych nowości, jak również wcześniej zgromadzonego księgozbioru. Zerówkowicze wypożyczają książki pod opieką nauczycieli.
Następnie wykonano plakaty z zaproszeniem na spotkania w czytelni dla poszczególnych grup, a później nastąpiła realizacja projektu.
Dzieci z punktu przedszkolnego uczestniczyły w SPOTKANIACH Z KICIĄ KOCIĄ. Na początku były trochę przestraszone, bo pierwszy raz widziały bibliotekę szkolną, ale później ośmieliły się, chętnie słuchały kolejnych opowieści autorstwa Anity Głowińskiej i odpowiadały na zadawane pytania. Przekonały się, że z Kicią Kocią nigdy nie jest nudno! Zajęcia skupione były wokół książek: Kicia Kocia w przedszkolu; Kicia Kocia na placu zabaw oraz Kicia Kocia. Co się dzieje z placem zabaw?; Kicia Kocia nie chce się bawić! oraz Kicia Kocia gra w piłkę; Kicia Kocia. To moje! oraz Kicia Kocia się złości; Kicia Kocia sprząta oraz Kicia Kocia. Co
z tymi śmieciami? Kicia Kocia mówi „Dzień dobry!”. Warto dodać, że seria została wpisana na Złotą Listę książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, czyli doceniona przez znawców literatury dziecięcej. Na zakończenie projektu przeczytano Kicia Kocia
w bibliotece, obejrzano wszystkie dostępne u nas pozycje z serii oraz rozdano dzieciom na pamiątkę książki o bibliotece. Wszyscy milusińscy zostali zapisani do koła czytelniczego trzylatków i od stycznia będą uczestniczyć raz w miesiącu w SPOTKANIACH Z ELMEREM.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w spotkaniach ph. MISIOWE OPOWIEŚCI.
MOTYLKI rozpoczęły zajęcia od książki Kicia Kocia w bibliotece, później spotykały się
z Misiem Tulisiem: Miś Tuliś idzie do przedszkola; Miś Tuliś poznaje przyrodę; Miś Tuliś bawi się
w chowanego; Kto przytuli Misia Tulisia; Nie martw się Misiu Tulisiu. Na zakończenie dzieci otrzymały na własność pozycję Kicia Kocia w bibliotece, aby przypominały im o możliwości wypożyczania książek do domu. Wszystkie pociechy zapisano do koła czytelniczego i będą uczestniczyć raz
w miesiącu w SPOTKANIACH Z ELMEREM.
RYBKI i ŻABKI rozpoczęły zajęcia od opowieści o Misiu Uszatku, a potem słuchały historii: Nie ma deszczu, nie ma grzybów, Misie nie lubią się dzielić, Iskierka odwagi oraz Pan Miś chrapie i Pan Miś nie może zasnąć, a także O misiu, który szukał przyjaciela. Wszystkie dzieci od stycznia zapisano do koła czytelniczego i będą uczestniczyć raz w miesiącu w spotkaniach ph. RADOŚĆ CZYTANIA Z BAJKOŁAPKIEM.
JEŻYKI i STOKROTKI oraz ZERÓWKI również zaczęły spotkania od poznania Misia Uszatka. Później czytano o Paddingtonie, Kubusiu Puchatku, Niedźwiedziu od Maszy, a także O misiu, który szukał przyjaciela i O misiu, który chciał być szczęśliwy. Wszystkie dzieci zapisano do kół czytelniczych. Od stycznia pięciolatki będą uczestniczyć raz w miesiącu w SPOTKANIACH Z BASIĄ, a sześciolatki raz w tygodniu przyjdą do biblioteki jako CZYTAJĄCE ZERÓWKI.
Na zakończenie dzieci od Rybek do zerówek własnoręcznie wykonały różne papierowe niedźwiadki z kółek z uwzględnieniem stopnia trudności w poszczególnych grupach. Poza tym otrzymały dyplomy PRZYJACIEL KSIĄŻKOWEGO MISIA.
Najbardziej cieszy fakt, że po tych spotkaniach część przedszkolaków została czytelnikami szkolnej biblioteki i regularnie wypożycza książki do domu, aby tam czytali im najbliżsi.
Dorota Brzozowska
Katarzyna Zdrodowska