bip

 

W związku z pojawieniem się wilków na terenie naszej gminy (w miejscowości Jeńki), apelujemy o zachowanie wszelkiej ostrożności oraz zwracamy się do mieszkańców o podjęcie odpowiednich działań mających na celu ochronę dobytku przed szkodami wyrządzonymi przez te zwierzęta. Należy tutaj podkreślić, że „Obowiązkiem właściciela jest dbałość o swój majątek i podejmowanie starań w celu jego ochrony. Właściciel lub użytkownik mienia przewidując możliwość wyrządzenia szkody przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową, w pierwszej kolejności sam powinien podjąć stosowne czynności, zmierzające do uniknięcia szkody lub zminimalizowania jej rozmiarów." (Trybunał Konstytucyjny, wyrok z dnia 28 września 2015 r. – sygn. akt K 20/14).

W PRZYPADKU POJAWIENIA SIĘ NA TERENACH ZAMIESZKAŁYCH WILKÓW, KTÓRE MOGĄ STANOWIĆ NIEBEZPIECZEŃSTWO LUB DOKONANIA PRZEZ TE DRAPIEŻNIKI RÓŻNEGO RODZAJU SZKÓD LUB STWORZENIA SYTUACJI ZAGRAŻAJĄCEJ ZDROWIU LUB ŻYCIU LUDZKIEMU, PROSI SIĘ O NIEZWŁOCZNE ZGŁASZANIE TAKICH ZDARZEŃ DO WÓJTA GMINY SOKOŁY LUB DO NAJBLIŻSZEGO KOMISARIATU POLICJI

ZASADY, KTÓRYCH NALEŻY PRZESTRZEGAĆ, ABY UNIKNĄĆ ATAKÓW WILKÓW:

  1. NIGDY NIE DOKARMIAJ WILKÓW, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, najbliższy urząd gminy lub pobliskie nadleśnictwo.
  2. Mieszkając w pobliżu lasu, PRZETRZYMUJ ODPADKI SPOŻYWCZE W SZCZELNYCH POJEMNIKACH Z POKRYWAMI. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki.
  3. W celu odstraszenia wilków MOŻESZ ZAINSTALOWAĆ OŚWIETLENIE Z CZUJNIKAMI RUCHU w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych. Czujniki ruchu odstraszą wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  4. ZAPEWNIJ OPIEKĘ DLA ZWIERZĄT DOMOWYCH I HODOWLANYCH. Zwierzęta pozostawione na pastwiskach położonych w znacznej odległości od zabudowań mogą stać się łatwym celem polowań wilków. Do skutecznych sposobów zabezpieczenia zwierząt gospodarskich i hodowlanych można zaliczyć m.in.:
  • fladry, czyli kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10x40 cm, ponaszywane na dość cienki lecz mocny sznurek co 30-40 cm. Należy je rozwiesić wokół pastwiska, najlepiej na wbitych w ziemię żerdziach, w taki sposób, by dolne krawędzie materiału, znajdowały się około 15 cm nad powierzchnią gruntu i mogły swobodnie powiewać na wietrze;
  • pastuchy elektryczne – ogrodzenie w formie dwóch lub trzech przeciągniętych równolegle drutów, z których najwyższy znajduje się na wysokości około 1 m. Wilki odstraszane są od pastucha impulsami elektrycznymi;
  • ogrodzenia z siatki o wysokości powyżej 2 m, wkopanej na minimum 0,5 m w głąb ziemi;
  • ochronę mogą stanowić również odpowiednio szkolone do obrony przed wilkami psy.
  1. W NOCY TRZYMAJ SWOJE PSY I KOTY W DOMU LUB W DOBRZE ZABEZPIECZONYCH KOJCACH. Ponadto nie pozostawiaj również psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
  2. Jeśli spacerujesz w lesie z psem, PROWADŹ PSA ZAWSZE NA SMYCZY. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.
  3. Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, NIE POZOSTAWIAJ RESZTEK ŻYWNOŚCI W KOSZACH na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  4. Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, NIGDY NIE DOSTARCZAJ MIĘSA NA NĘCISKA PRZY CZATOWNIACH LUB AMBONACH. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
  5. JEŚLI DOWIESZ SIĘ, ŻE KTOŚ PRZETRZYMUJE NIELEGALNIE WILKA W NIEWOLI, DLA DOBRA SWOJEGO I SĄSIADÓW, NATYCHMIAST POWIADOM RDOŚ.

W celu uzyskania odszkodowania, gdy doszło do ataków wilków konieczne jest przede wszystkim zabezpieczenie martwych zwierząt gospodarskich i wszelkich śladów zdarzenia oraz bezzwłoczny kontakt z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku. Warto podkreślić, że odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli od zachodu do wschodu słońca zwierzę pozostawało bez bezpośredniej opieki.

ZASADY, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY SPOTKANIU WILKA W LESIE

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta. Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • unieś ręce i machaj nimi w powietrzu – to rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna;
  • pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka – to pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany;
  • jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi;
  • wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą;
  • najlepiej zawiadom o tym zdarzeniu RDOŚ, właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

 

WÓJT

Radosław Choiński

Foto: Klaus Müller/Pixabay