bip

 

Szczepionka na raka dla dziewczynek i chłopców już od 9. roku życia  - zmiany w programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Program zostaje rozszerzony o kilka roczników dzieci a szczepienia będą się odbywać nie tylko w przychodniach, ale i w szkołach podstawowych – to dwie najważniejsze zmiany, które obowiązują od początku września.

Z powszechnego programu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) mogą skorzystać dzieci, które miały już 9-te urodziny a nie miały jeszcze 14-tych.

Druga ważna zmiana dotyczy miejsc,  w których można się zaszczepić. Teraz, rodzice nie muszą już szukać poradni, która realizuje program szczepień przeciwko HPV. Wystarczy, że umówią swoją córkę lub syna w poradni lekarza rodzinnego. Nowe zasady dopuszczają też realizację szczepień przez poradnie lekarzy rodzinnych w szkołach podstawowych, w bezpiecznych warunkach. To bardzo ważna zmiana organizacyjna, wychodzimy naprzeciw „zabieganym” rodzicom  ” – podkreśla Anna Rzemek, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Program jest dobrowolny, a decyzję o szczepieniu dziecka podejmują rodzice. Jeżeli zdecydują o zaszczepieniu dziecka w szkole, muszą podpisać odpowiednią deklarację. Ich obecność w momencie kwalifikacji lekarskiej oraz podczas podania szczepionki w szkole jest możliwa, ale nie jest wymagana. Mogą upoważnić inną osobę do towarzyszenia dziecku - np. nauczyciela. Szczepienia w szkołach będą realizowane przez personel POZ: lekarza i pielęgniarkę, w miejscu dostosowanym do wykonania szczepienia np. gabinecie profilaktyki zdrowotnej.

Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy. W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Eksperci podkreślają, jak istotne jest szczepienie dzieci od 9. do 14. roku życia, ponieważ im wcześniej zostanie podana szczepionka przeciw HPV, tym wcześniej zadziała. Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada nie tylko za nowotwór raka szyjki macicy, ale również nowotwór głowy, krtani czy odbytu – a więc choroby, które dotyczą obydwu płci. Dlatego tak ważne jest, żeby szczepić dziewczynki i chłopców.

Poddając się szczepieniu przeciw HPV zmniejszamy o ponad 90% ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe.

Szczepienia nastolatków przeciwko HPV prowadzi 125 krajów na świecie. Wszędzie tam znacząco spadła liczba zachorowań na nowotwory spowodowane tym wirusem. Australia, która zapoczątkowała narodowy program szczepień przeciwko HPV w 2007 roku, szczyci się najniższym na świecie współczynnikiem umieralności na raka szyjki macicy. W Polsce codziennie z powodu tej choroby umiera 5 kobiet.

Masz pytania – korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji:

Przewodnik dla rodziców i lekarzy. Jak rozmawiać z nastolatkami o szczepieniach?

https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/10.-Przewodnik-dla-rodzicow-i-lekarzy.-Jak-rozmawiac-z-nastolatkami-o-sz...OK-osatteczny.pdf

Przewodnik o bezpieczeństwie szczepionek przeciw HPV dla rodziców nastolatków

https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2024/04/Szczepienia_przeciw_HPV-aktualizacja-27.03.2024-OK.pdf

Informator Ministerstwa Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv

 

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ