bip

 

Lekarze przekonują, że warto regularnie się badać, ponieważ wczesne wykrycie choroby może uratować życie. Tak jest m.in. z rakiem piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. To dlatego NFZ gwarantuje bezpłatne badanie mammograficzne dla pań od 45 do 74 roku życia. Już wkrótce mammobus odwiedzi Twoją okolicę w województwie podlaskim!

W mammobusie do dyspozycji kobiet jest komfortowa poczekalnia oraz przebieralnia. Na miejscu elektroradiolog najpierw przeprowadza wywiad z pacjentką, a następnie wykonuje po dwa zdjęcia dla każdej piersi.

- Co ważne, w mammobusach mamy nowoczesny i bardzo dokładny sprzęt cyfrowy. Wynik badania jest zazwyczaj po około dwóch tygodniach od wizyty. Panie otrzymują go online – mówi Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust spółka z o.o. – Jeśli lekarz zauważy na wykonanych zdjęciach coś niepokojącego, to pacjentka wraz z wynikiem otrzymuje zalecenia, co dalej powinna zrobić i gdzie powinna się zgłosić.

Jak podkreśla Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia, niezwykle ważne jest, aby badać się regularnie. - Profilaktyka jest bardzo istotna. W przypadku nowotworu piersi duże znaczenie ma to, w jakim stadium się go zdiagnozuje, dlatego gorąco namawiam wszystkie panie, aby regularnie się badały. Zdrowie mamy tylko jedno.

Aby wziąć udział w refundowanej przez NFZ mammografii, należy wcześniej się zarejestrować. Zapisu na badanie można dokonać m.in. dzwoniąc pod numer telefonu 58 767 34 44 lub online poprzez stronę https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php

W dniu badania na miejscu trzeba mieć ze sobą tylko dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem. Wykonanie mammografii zajmuje zaledwie kilka minut.

Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie:

  • 06.2024, Drohiczyn, przy Urzędzie Miejskim, ul. Kraszewskiego 5
  • 06.2024, Grodzisk, przy Urzędzie Gminy, ul. 1 Maja 6
  • 06.2024, Perlejewo, na parkingu przy Szkole Podstawowej, Perlejewo 12
  • 06.2024, Nowe Piekuty, przy Izbie Tradycji Regionalnej Rolnictwa, ul. Główna 8
  • 06.2024, Zambrów, przy Szkole Podstawowej nr 5, ul. Wyszyńskiego 6A
  • 06.2024, Nurzec-Stacja, przy budynku Urzędu Gminy ul. Żerczycka 33
  • 06.2024, Kulesze Kościelne, przy Urzędzie Gminy, ul. Głowna 6
  • 06.2024, Sokoły, przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Rynek Mickiewicza 4
  • 06.2024, Łomża, przy Kauflandzie, ul. J. Piłsudskiego 33

Pełna lista miejscowości na https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/ 

Warto się badać, bo warto żyć!