bip

 

Przez sto lat zmieniały się nazwy szkoły, przybywało i ubywało uczniów. W ostatnich latach, z powodu niżu demograficznego, opustoszały pokoje w internacie, a nad szkołą zawisła groźba likwidacji!

„Do tego nie można dopu­ścić", powtarzał wielokrotnie wójt gminy Sokoły Józef Zaj­kowski. W Krzyżewie powsta­nie za 11 min złotych (10 min zł dofinansowania z Unii Euro­pejskiej) Zakład Aktywności Za­wodowej. Niepełnosprawni na­uczą się m.in. hotelarstwa, pracy w kuchni, pracy z końmi i będą mieć stałe zajęcie. W Zakładzie będzie pracować ponad 30 zdro­wych i 27 niepełnosprawnych. Dziś opustoszały internat będzie pełnił rolę pensjonatu z salami rehabilitacyjnymi. A, co ważne, szkoła będzie istniała nadal. Ż nowymi kierunkami kształce­nia (np. będzie klasa hodowli ko­ni, potrzebnych do hipoterapii). Przy szkole powstaną nowe bo­iska, kort tenisowy, parkingi. To wspaniały prezent na setne uro­dziny szkoły (obchody zaplano­wane zostały na czerwiec).

Stefania Karpowicz, która po wojnie pracowała w upaństwo­wionej szkole jako nauczycielka, zmarła w wieku 98 lat w stycznia 1974 r. Jest pochowana na cmen­tarzu parafialnym w Płonce Kościelnej. Z inicjatywy nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Rol­niczych im. Stefanii Karpowicz przed jubileuszem Szkoły zosta­nie zbudowany nowy pomnik na­grobny według projektu artysty Andrzeja Chwaliboga.

Źródło: Tygodnik Podlaski KONTAKTY