Budowa farmy rozpoczęła się 15 lipca 2011 roku, zakończyła 30 września 2011 roku. W dniu 2 października odbyło się jej uroczyste otwarcie z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Celem projektu była poprawa efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej. Farma mogła powstać dzięki środkom unijnym z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.
Energia produkowana w farmie jest sprzedawana bezpośrednio do sieci energetycznej. Farma składa się z 4.445 paneli słonecznych (każdy o mocy 225 W), na działce o powierzchni 2 ha. Poszczególne panele zamontowane są na konstrukcji stalowej wbijanej kafarem do ziemi. Elektrownia działa na zasadzie konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Energia spływa z paneli do przetwornic, które zamieniają prąd stały na prąd zmienny, a następnie przez transformator przesyłany jest do sieci energetycznej.
Samorząd Gminy Sokoły chciałby skorzystać z doświadczenia Wierzchosławic i takie rozwiązanie zastosować na działce komunalnej w Kowalewszczyźnie. Inwestycja podobnych rozmiarów, co w Wierzchosławicach przy dofinansowaniu zewnętrznym zwróciłaby się w ciągu 5-7 lat. Szacowane przychody roczne w Wierzchosławicach z 1 MW farmy to ok. 400 do 750 tysięcy złotych, w zależności od nasłonecznienia.
Przy wdrożeniu takiego rozwiązania w gminie Sokoły zyski ze sprzedaży czystej energii podreperowałyby budżet gminy i korzystnie wpłynęłyby na jej rozwój. Byłaby to również pewnego rodzaju alternatywa dla energii wiatrowej, która budzi kontrowersje społeczne.
Zobacz zdjęcia z wizyty w farmie fotowoltaicznej >>>