LITERATURA MA WIELE BARW. ODKRYJ JE!

projekt realizowany w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Sokołach

Od września 2023 roku nasza biblioteka realizowała projekt Literatura ma wiele barw. Odkryj je! w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Na początku rozpropagowano projekt na stronie szkoły i biblioteki oraz wystosowano List otwarty do rodziców, a także wystawiono w czytelni PUDEŁKO ŻYCZEŃ CZYTELNICZYCH, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Następnie dokonano pierwszego dużego zakupu książek, które sukcesywnie opracowywano
i wykładano do wypożyczania. Napisano i udostępniono regulamin szkolnego konkursu plastyczno - literackiego oraz przygotowano na wywiadówkę rodzicom klas pierwszych folder Dlaczego warto czytać? Plakat o projekcie wywieszono również w CKB w Sokołach.

W końcu przyszedł czas na spotkania w czytelni. W klasach I-III odbywały się one pod hasłem SKARBY Z DREWNIANEJ SKRZYNI i opierały na tekście książki Przemysława Wechterowicza pt. Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba. Ta niezwykła szkatułkowa opowieść w swojej fabule zawierała inne teksty oraz nawiązywała do różnych książek. Pani Dorota zaplanowała w każdej z młodszych klas dziesięć spotkań, podczas których czytała fragmenty tych innych utworów:

- Gdzie jest moja czapeczka? - Johna Klassena;

- Ach, jak cudowna jest Panama – Janoscha;

- Mały Książę – Antoina de Saint Exupery’ego;

- Drzewo Darów – Shela Silversteina;

- Miejsce na miotle – Julii Donaldson;

- Jakub i ogromna brzoskwinia – Roalda Dahla;

- Niedźwładek – Marty Guśniowskiej;

- Tygrys o Złotym Sercu – Czesława Janczarskiego.

Dzieci poznały także książki regionalnych autorów – Marty Guśniowskiej, Wojciecha Mikołuszki, Tomasza Samojlika, Jakuba Sosnowskiego Agnieszki Suchowierskiej, Adama Wajraka, Celiny Zubryckiej.

Podczas zajęć wyświetlano prezentację multimedialną, promującą zakupione nowości. Czytelnicy cieszyli się, gdy widzieli kontynuacje ukochanych serii, np. BASI, MISI, DUNI, ENOLI HOLMES, TAJEMNIC, OPERACJI, NELLY RAPP, SCOOBY DOO, PODRĘCZNIKA, WOJEN itp. Prawdziwy okrzyk zachwytu wywołały książki o zwierzętach, a także pozycje świąteczne, których do tej pory nie było w naszym księgozbiorze. 

Natomiast pani Kasia spotykała się z uczniami klas IV-VIII. Na zajęciach ph. WKRĘCENI W CZYTANIE młodzież poznawała nowości wg gatunków literackich i wykonywała plakaty, które zostały zaprezentowane w bibliotece.

10 listopada, podczas Święta Szkoły, Pan Dyrektor Waldemar Kikolski uroczyście wręczył atrakcyjne książkowe nagrody i wyróżnienia w konkursie plastyczno-literackim.

Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0 księgozbiór biblioteki wzbogacił się o wiele nowych ciekawych książek z różnych gatunków literackich, a także o klasykę i lektury szkolne, w tym audiobooki. Teraz uczniowie chętniej przychodzą i czytają na miejscu w czytelni, a także wypożyczają książki do domu.

 

Dorota Brzozowska

Katarzyna Zdrodowska