W dniach 8 - 29 sierpnia 2023 roku w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach prowadziliśmy działania w ramach projektu „Dobry czas dla nas”.  Zadanie realizowaliśmy w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2023-2025. W tym roku uwaga skierowana była szczególnie na wsparcie młodzieży. Młodzi ludzie czynnie uczestniczyli w tworzeniu projektu, sami decydowali jakie rodzaje zajęć będą realizowane. Partnerem w naszych działaniach była pani Mariola Jamiołkowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Sokołach.

Szczególną uwagę zwróciliśmy na wsparcie psychologiczne i socjalne młodzieży. Młodzi ludzie chętnie uczestniczyli w róznych warsztatach: kulinarnych, rękodzielniczych, sportowych, arteterapii.

Zorganizowaliśmy również wyjazdy edukacyjne. 18 sierpnia 2023 rooku wyjeżdżaliśmy do Planetarium i EpiCentrum Nauki w Białymstoku. W Planetarium działającym przy Uniwersytecie w Białymstoku młodzież obejrzała film pt. „Explore”. Film opowiada historię rozwoju nauki astronomii, która doprowadziła ludzkość na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a stamtąd jeszcze dalej. Opowieść prowadzi postać astronoma Johannesa Keplera, którego prawa stanowią podstawę podróży kosmicznych. W EpiCentrum  można znaleźć stanowiska z takich dziedzin nauki jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych.

Drugi wyjazd odbył się 25 sierpnia 2023 roku.  Tym razem wybraliśmy się do Ziołowego Zakątka i Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. W Ziołowym Zakątku zwiedziliśmy Podlaski Ogród Botaniczny, a także uczestniczyliśmy w warsztatach kosmetycznych – zrobiliśmy naturalny peeling.

W Muzeum Rolnictwa zwiedziliśmy ekspozycje: pałac hr. Starzeńskich, powozownię, kościół, skansen z zabytkami budownictwa wiejskiego, dwór myśliwski, młyn wodny, Muzeum Pisanki.

29 sierpnia odbyło się spotkanie podsumowujące projekt. Gościliśmy panią Agnieszkę Kurzynę-Zarzecką, zastępcę dyrektora Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku i opiekuna naszego projektu. Rozmawialiśmy o korzyściach i  umiejętnościach, jakie młodzi ludzie zdobyli w czasie zajęć. Na zakończenie panie: Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, Magdalena Pietruczak i Mariola Jamiołkowska wręczyły uczestnikom upominki.

Dziękujemy uczestnikom zajęć za zaangażowanie i kreatywność!

Zadanie „Dobry czas dla nas” realizowaliśmy w ramach konkursu na stworzenie potrzeb lokalnych oraz kreowania lokalnych projektów edukacyjno-animacyjnych realizowanego przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku w ramach programu Narodowego Centrum Kultury -  Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 oraz Województwa Podlaskiego.

 

Monika Żukowicz

 

Zdjęcia z realizacji projektu