26 października o godzinie 13:00 w Sali widowiskowej Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku obył się koncert z okazji Podlaskiego Tygodnia Seniora. Zaprezentowały się kabaret seniorów „Szpilka” oraz Chór im. Stanisława Moniuszki.

Uczestnicy Sokolskiego Klubu Seniora z chęcią wybrali się na to wydarzenie. Z ciekowością obejrzeli przedstawienie kabaretowe taniec, śpiew, piękne kostiumy, wesołe skecze. Duże wrażenie zrobił również występ chóru. Dobór repertuaru oraz przepiękny śpiew sprawiły seniorom wielką radość.

Kabaret Seniorów „Szpilka” poszczycić się może już ponad 40-letnim stażem. Pomysł narodził się pewnego styczniowego dnia w 1981 r., kiedy to grupa emerytów i rencistów z Białegostoku i okolic postanowiła założyć kabaret przy Miejskim Domu Kultury w Białymstoku. Przez lata istnienia silną stroną zespołu były piękne kostiumy oraz muzyka. Obecnie zespołowi przygrywa Jerzy Kruszewski na akordeonie. „Szpilka” ma na swoim koncie ponad 800 występów, w tym także i za granicą tzn. w Niemczech, Holandii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi.

W 1987 r. z inicjatywy Białostockiego Towarzystwa Śpiewaczego im. St. Moniuszki powstał Chór Pieśni Dawnej. Chór niejednokrotnie brał udział w uroczystościach państwowych, kościelnych i okolicznościowych, uświetniając je swoimi występami. Koncertował za granicą m.in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie, we Włoszech i Niemczech. Od 2018 roku dyrygentem jest Marta Szałkiewicz. Obecnie chór składa się z 30 osób i koncertuje przeważnie na terenie województwa podlaskiego. W swoim repertuarze zespół ma utwory religijne, patriotyczne, świeckie i ludowe.

CKB w Sokołach