Dożynkom towarzyszyły konkursy: na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy i Konkurs kulinarny. Komisje  konkursowe pracujące w czasie trwania imprezy oceniały: wieńce dożynkowe w konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, natomiast w konkursie kulinarnym sołectw potrawy w  trzech kategoriach: ciasto, kiszka + babka ziemniaczana + pierogi, nalewka.

 

Konkurs na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Fundatorami nagród w konkursie byli: Józef Zajkowski, Wójt Gminy Sokoły – I miejsce, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – II miejsce i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – III miejsce.

Do konkursu zgłoszono 3 wieńce: „Archanioł Gabriel”, ze wsi: Nowe Racibory i Noski Śnietne, ze Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie

 

Komisja w składzie:

- Krzysztof Czajkowski, przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

- Anna Koc, przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

- Jarosław Lutyński, przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

- ks. Zdzisław Dylnicki, proboszcz parafii Sokoły

- Krzysztof Grabowski, Przewodniczący Rady gminy Sokoły

- Wojciech Czajkowski, Wiceprzewodniczący Rady gminy Sokoły

- Marek Czajkowski, Radny gminy Sokoły

- Katarzyna Komar, Urząd Gminy w Sokołach

 

Dokonała oceny, a następnie przyznała miejsca i nagrody:

I miejsce – „Archanioł Gabriel”

II miejsce – Nowe Racibory i Noski Śnietne

III miejsce - Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie

 

Konkurs kulinarny sołectw

Fundatorami nagród w konkursie kulinarnym byli: ks. Zdzisław Dylnicki, Proboszcz Parafii Sokoły, Józef Zajkowski, Wójt Gminy Sokoły oraz Marcin Kruszewski. Lokalny przedsiębiorca.

 

Komisja w składzie:

- Grzegorz Rymaszewski, sołtys wsi Jamiołki Kowale

- Dorota Zarzecka, sołtys wsi Bruszewo

- Roman Wnorowski, sołtys wsi Stypułki Giemzino

- Katarzyna Komar, Urząd Gminy w Sokołach

- Krzysztof Grabowski, Przewodniczący Rady gminy Sokoły

- Wojciech Czajkowski, Wiceprzewodniczący Rady gminy Sokoły

- Marek Czajkowski, Radny gminy Sokoły

 

W kategorii ciasta:

Zgłoszono 9 ciast z miejscowości: Idźki Średnie, Sokoły M, Jamiołki Kowale, Stypułki Giemzino, Bruszewo, Faszcze, Czajki, Jamiołki Piotrowięta + Jamiołki Świetliki, Truskolasy Niwisko.

Komisja dokonała oceny, a następnie przyznała miejsca i nagrody:

I miejsce – Bruszewo

II miejsce – Jamiołki Kowale

III miejsce – Truskolasy Niwisko

 

W kategorii babka, kiszka ziemniaczana, pierogi:

Zgłoszono 2 potrawy z miejscowości: Bruszewo, Kruszewo Wypychy.  

Komisja dokonała oceny, a następnie przyznała miejsca i nagrody:

I ex aequo miejsce – Bruszewo i Kruszewo Wypychy

 

W kategorii nalewki:

Zgłoszono 7 nalewek z miejscowości:, Jamiołki Kowale, Stypułki Giemzino, Bruszewo, Faszcze, Czajki  Jamiołki Piotrowięta + Jamiołki Świetliki, Truskolasy Lachy.

Komisja dokonała oceny, a następnie przyznała miejsca i nagrody:

I miejsce – Czajki

II miejsce – Stypułki Giemzino

III miejsce – Jamiołki Kowale

 

Monika Żukowicz

CKB w Sokołach