1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – głosi preambuła do ustawy, na mocy której obchodzone jest dzisiejsze święto.

Gmina Sokoły włączyła się w obchody. Wójt Gminy Sokoły - Józef Zajkowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Sokoły – Krzysztofem Grabowskim oraz radni Rady Gminy Sokoły, Henrykiem Łupińskim - dyrektorem biura poselskiego Ministra Dariusza Piontkowskiego, Waldemarem Kikolskim wicestarostą wysokomazowieckim, przedstawicielami Więzionych i Represjonowanych, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem-Krzyżem w Sokołach.

W uroczystości wzięli udział dyrekcja, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokołach.

Wójt Józef Zajkowski wygłosił okolicznościowe przemówienie, odmówiono modlitwę za Niezłomnych i odśpiewano Hymn Polski.

 

Sokoły, 2022.03.01

Małgorzata Grabowska

CKB w Sokołach

Zdjęcia z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych