27 Maj 2019    |    Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

Urząd Gminy Sokoły

ul. Rynek Mickiewicza 10
18-218 Sokoły
tel.: 86 476-30-10
fax: 86 219-41-64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Godziny pracy Urzędu
7:30 - 15:30
Nr konta: 90 8766 0005 0000 0824 2000 0010
Jesteś tutaj: HomeTurystyka

Zabytki techniki i drogownictwa

W ewidencji zabytków znajduje się młyn motorowy, murowany, dwukondygnacyjny z dwuspadowym dachem krytym dachówką, wzniesiony ok. 1930 roku. Mieści się na ulicy Tykocińskiej. Nie zachowały się natomiast wiatraki wiatrowe, które również występowały na terenie gminy.

      Na uwagę zasługuje również znajdujący się we wsi Jamiołki Piotrowięta, wiadukt kolei Łapy – Ostrołęka budowanej w końcu XIX wieku (1893 r.). Został on zniszczony przez wycofujących się Niemców w 1944, obecny został wybudowany w 1954 r.

Czytaj więcej...

 

Zabytki architektury i budownictwa

Zabytki architektury i budownictwa

a) zabytki sakralne

      Na terenie gminy zabytkową architekturę sakralną reprezentują:

      W Sokołach: Kościół cmentarny, barokowy, dawna cerkiew unicka bazylianów z 1758 roku, przeniesiona do Sokół z Tykocina w 1833 r. Drewniany, konstrukcji zrębowej, szalowany, jednonawowy, na planie prostokąta, zamkniętego od strony pn. trójbocznie; przy części prezbiterialnej od wsch. prostokątna, niska zakrystia. To najstarszy zabytek drewnianego budownictwa sakralnego znajdujący się na terenie gminy. Na cmentarzu grzebalnym znajduje się również dzwonnica wystawiona w 1835 roku. Drewniana, na rzucie prostokąta, dach namiotowy, kryty blachą.

Czytaj więcej...

 

Parki i cmentarze

Na terenie gminy nie zachowały się zespoły parkowe, nie wspominają o nich znane źródła pisane. Na uwagę zasługuje jednak alej lipowa wiodąca do Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie. Drzewa zasadzone zostały w 1917 roku.

        Na terenie gminy, we wsi Bruszewo znajdują się dwa cmentarze z okresu I wojny światowej (1915 rok). Przy wyjeździe ze wsi w kierunku Faszcz znajduje się cmentarz żołnierzy niemieckich, a przy drodze z Bruszewa do Rusi Starej cmentarz żołnierzy rosyjskich. Oba są wpisane do rejestru zabytków. Kolejny cmentarz żołnierzy niemieckich z tego samego okresu również wpisany do rejestru znajduje się w Rzącach. Na terenie miejscowości Sokoły znajdował się również cmentarz żydowski., przy ul. Nowy Świat.

Czytaj więcej...

 

Charakterystyka dziedzictwa kulturowego Gminy Sokoły

Tereny gminy Sokoły leżą w sąsiedztwie doliny Narwi, ta zaś od wieków była drogą komunikacyjną i przyciągała osadników. Potwierdzają ten fakt zarówno archeolodzy, jak i językoznawcy. Według tych ostatnich, w dorzeczu rzeki Śliny, dopływu Narwi, przed przybyciem tu plemion bałtyckich i słowiańskich, żyły bliżej nieokreślone ludy indoeuropejskie, które nadały nazwy obiektom wodnym. W XII-XIII wieku było to terytorium Zlińców, najdalej na południe wysuniętej części osadnictwa Jaćwingów. W XIII w zaczęli tu przybywać coraz liczniej Mazowszanie, którym ochronę dawał gród kasztelański Święck.

Czytaj więcej...

 

Gminna ewidencja zabytków

Gmina Sokoły posiada ewidencję zabytów, która zgodnie z wymogami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ma formę zbioru kart adresowych zabytków prowadzonych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ewidencją zostają objęte zespoły i obiekty o istotnych, lokalnych walorach historycznych, kulturowych i krajobrazowych. Gminna ewidencja nie jest dokumentem zamkniętym, w razie potrzeby będzie uzupełniana i weryfikowana.

Czytaj więcej...

 

eu-logo

czyste powietrze2

PPEcen

ceidg


logo-ostrzezenie

pomoc-prawna

kowr-logo

parafiaSokoly