2 Grudzień 2020    |    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Urząd Gminy Sokoły
ul. Rynek Mickiewicza 10
18-218 Sokoły
tel.: 86 476-30-10
tel. kom. 519-412-544
fax: 86 219-41-64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Godziny pracy: 7:30-15:30
Nr konta głównego: 90 8766 0005 0000 0824 2000 0010
Nr konta do wpłat za odpady komunalne: 36 8766 0005 0000 0824 2000 0400
Jesteś tutaj: HomeTradycja regionuZwyczajePrzepiórka – symbol zakończenia żniw

Przepiórka – symbol zakończenia żniw

Na podlaskiej wsi jeszcze do niedawna można było zobaczyć żniwną przepiórkę. Powstawała ona na koniec żniw, a jej wykonanie polegało na tym, że pod koniec stawiania snopów z pszenicy, zostawiano małą kępkę zboża, dzielono ją na trzy garście i zaplatano warkocze. Zbierało się je u góry razem, wiązało, a kłosy ścinano, potrzebne bowiem były do święcenia w kościele. W środku przepiórki pielono, wyrywano chwasty i kładziono chleb i sól, przepiórkę zaś przystrajano kwiatami. Stawiano ją zawsze przy ostatnim dziesiątku. Młodzi chłopcy wypatrywali „ofiary do oborania”. Polegało ono na złapaniu panny za nogi i przeciągnięciu jej po rżysku wokół ostatniego dziesiątka i przepiórki. Była to pierwsza tzw. podorywka, robiono tak aby w przyszłym roku były dobre plony. Chłopcy jednak nie mieli łatwego zadania, gdyż dziewczyny, przeczuwając, co będzie, próbowały niepostrzeżenie opuścić pole, czasami zostawały tylko mężatki, ale te nie miały już takiego powodzenia.

Po udanych żniwach należało upiec chleb ze świeżej mąki, tradycja wypiekania chleba nie jest wcale tak odległa jak opisana wcześniej przepiórka. W moim domu jeszcze nie tak dawno wypiekano swój chleb. Robiono go z mąki żytniej na zakwasie, zakwas to obsuszone ciasto z ostatniego wyrabiania, które zostawało w dzieży. Chleb często był z duszą – do środka bochenka wkładano kawałki pokrojonej słoniny bądź też mięsa. W moim domu dawano jeszcze starte ziemniaki. Przed włożeniem do pieca na jednym z chlebów kreślono znak krzyża, po czym na liściach tataraku lub chrzanu umieszczano je w piecu. Taki chleb to smak dzieciństwa.

Do napisania opowiadania posłużył mi wywiad z moimi dziadkami: Jadwigą Płońską, Janiną Pruszyńską  oraz Eugeniuszem Pruszyńskim.

Autor: Joanna Wiktoria Płońska (II miejsce) uczennica Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Sokołach

Opiekun: Katarzyna Zdrodowska – nauczyciel bibliotekarz

 

eu-logo

PPEcen

ceidg


logo-ostrzezenie

pomoc-prawna

kowr-logo

parafiaSokoly