29 Październik 2020    |    Imieniny: Wioletty, Serafina, Felicjana
Urząd Gminy Sokoły
ul. Rynek Mickiewicza 10
18-218 Sokoły
tel.: 86 476-30-10
tel. kom. 519-412-544
fax: 86 219-41-64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Godziny pracy: 7:30-15:30
Nr konta głównego: 90 8766 0005 0000 0824 2000 0010
Nr konta do wpłat za odpady komunalne: 36 8766 0005 0000 0824 2000 0400
Jesteś tutaj: HomeTradycja regionuPodania, legendyLegenda o powstaniu wsi Sokoły

Legenda o powstaniu wsi Sokoły

Pewnego pięknego dnia Król Jegomość wybrał się na polowanie do ogromnego lasu w okolicach rzeki Śliny. W łowach brali też udział dzielni sokolnicy. Każdy z nich miał sokoła jak szablę przy boku.

W pewnym momencie monarcha ujrzał na polanie dorodną sarnę. Nie wiedząc, że w kniei czyha na niego groźny niedźwiedź, strzelił do kozy, która, gdy usłyszała huk, spłoszyła się i uciekła. Właśnie w tym momencie drapieżnik rzucił się na władcę. Z pomocą królowi natychmiast przybyli dwaj sokolnicy, którzy mężnie pokonali niedźwiedzia. Kilka minut później, gdy monarcha doszedł do siebie, podziękował braciom i ofiarował kilka nagród za uratowanie życia. Były to między innymi: kawałek ziemi, na której w chwili zdarzenia polował Król Jegomość, nadanie braciom nazwiska Sokołowie i zaproszenie na ucztę w zamku.

Na królewskim dworze przywitała ich piękna jak lilia dwórka królowej - Roksana. Bracia chcieli bliżej poznać niezwykłą kobietę. Wybrali się na spacer do urokliwych ogrodów. Tam mężczyźni opowiedzieli o sobie panience, a ona przedstawiła im siostrę - Oliwię. Sokolnicy zakochali się w dziewczynach po uszy i po kilku dniach poprosili władcę o pozwolenie na zaślubiny ze swoimi wybrankami. Król uległ prośbom wybawców i wyraził zgodę na uroczystość. Ślub odbył się miesiąc później w kaplicy zamku królewskiego, a uczta weselna w sali balowej. Przygotowano przepiękne dekoracje, pyszne jedzenie, odpowiednią muzykę i stroje dla przyszłych małżonków. Zaproszono ponad dwieście osób. Bracia Sokołowie chcieli swoim przyszłym żonom dać wszystko, czego tylko zapragną, ale one powiedziały, że najważniejsze nie są drogie i bardzo wyszukane prezenty tylko miłość, która ich łączy. Król nie mógł zdecydować się jaki prezent dać nowożeńcom. To pytanie nie dawało mu spokoju. W końcu nadszedł dzień zaślubin i władca wpadł na pomysł, aby podarować braciom herb Gozdawa z podwójną lilią na cześć ich pięknych żon. Pary bardzo ucieszyły się z podarunku króla. Po powrocie bracia Sokołowie założyli własną osadę, którą nazwali Sokoły.

Tak oto powstała urokliwa miejscowość, która istnieje do dziś, a my możemy cieszyć się jej piękną i spokojną okolicą. Warto dodać, że obecnie gmina Sokoły posiada herb, na którym widnieje srebrny sokół, usadowiony na złotej koronie, zrywający się do lotu. Historia zatoczyła więc koło.

Gabriela Chlabicz kl. Va
Zespół Szkół w Sokołach
Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
opiekun: Dorota Brzozowska
Praca została napisana na Powiatowy Konkurs Literacki „Ocalić legendę wysokomazowiecką od zapomnienia”
 III 2014

 

 

eu-logo

PPEcen

ceidg


logo-ostrzezenie

pomoc-prawna

kowr-logo

parafiaSokoly