23 Styczeń 2018    |    Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund

Urząd Gminy Sokoły

ul. Rynek Mickiewicza 10
18-218 Sokoły
tel.: (86) 476-30-10
fax.: (86) 476-30-12
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Godziny pracy Urzędu
7:30 - 15:30
Nr konta: 90 8766 0005 0000 0824 2000 0010
Jesteś tutaj: HomeKulturaGminny Ośrodek Kultury w Sokołach

Gminny Ośrodek Kultury w Sokołach

Dzisiejsze oblicze placówki kultury w Sokołach w pełni odzwierciedlają prasowe nagłówki: „Sokoły to gmina gospodarna i nowoczesna” „Gminny Ośrodek Kultury na miarę epoki”. GOK jako instytucja kultury prowadzona była w czasach powojennych pod nazwą Świetlicy Gromadzkiej, później od 1976 jako Gromadzki Domu Kultury. Obecna nazwa Gminny Ośrodek Kultury w Sokołach funkcjonuje od 1973 r. Ewolucje przeszedł też sam obiekt. Budynek powstał na początku lat 60-tych ale gruntowną modernizacje przeżył dopiero w latach 2008-2010.

W wyjątkowo estetycznym obiekcie znajdują się dziś: sala widowiskowa na ponad 100 osób z kompleksowym systemem multimedialnym do projekcji filmów na dużym ekranie z nagłośnieniem konferencyjnym, rzutnikiem i odtwarzaczem DVD; sala komputerowa z bezprzewodowym przyłączem internetowym na 10 stanowisk z faksem i kserem tworząca „Wioskę internetową”; pokój instruktora; pokój dyrektora a także dwa pomieszczenia wypełnione historycznymi rekwizytami: „Salonik szlachecki” oraz Izba „Minionej Epoki”. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zamontowano system monitorujący z 8 kamerami i urządzeniem monitorującym. W ośrodku organizowane są koncerty artystyczne na dużej sali ale także kameralne w „Saloniku szlacheckim”. Ponadto: konferencje, projekcje filmowe, wystawy, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi. Na co dzień działają tu: dwa zespołu muzyczne „Biesiada sokolska” – osób dorosłych oraz „Młodzieżowa Orkiestra Braci Sokolskiej” w dwóch sekcjach: dziecięcej i młodzieżowej. Cykliczne imprezy wspierają artystyczną oprawą dwa koła: teatralne i plastyczne. Dwa razy w roku organizowane są dla dorosłych i dla dzieci warsztaty artystycznego wykonania ozdób – wielkanocnych i bożonarodzeniowych a także szkolenia internetowe.

Gminny Ośrodek Kultury w Sokołach może poszczycić się także oddanym do użytku we wrześniu 20011 r. Centrum Rekreacji. To wyjątkowo duży plac na którym dzieci i młodzież może spędzić czas wolny inaczej niż w domu i szkole. Do ich dyspozycji jest: SKATEPARK gdzie można jeździć na deskorolkach i BMX-ach; Minigolf do rozgrywek drużynowych i indywidualnych a także dwa stanowiska do tenisa stołowego na powietrzu oraz trzy stanowiska do rozgrywek szachowych, w tym jedno z możliwością rozegrania „ludzkimi figurami” tzw. Nieśmiertelna Partia. Są też miejsca do rozgrywek w siatkówkę, kosza a także duży trawiasty teren na Wesołe Miasteczko lub np. rozgrywki Speedmintona. Tu znajduje swoje miejsce również duża mobilna scena dla artystów występujących na festynach a także mała wiata z możliwością wykorzystania jako scena.

Gminny Ośrodek Kultury w Sokołach organizuje sześć dużych imprez o charakterze masowym: Festyn rekreacyjny na „Dzień Dziecka” (czerwiec), Festyn „Sokoliada” wspólnie z OSP w Sokołach (czerwiec), Festyn „Waniewo – Odpust - Natura” w Waniewie, w ramach którego odbywa się także Festiwal Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni - Młode Głosy” (lipiec), „Dni Sokół” z Dniem Otwartym GOK i Jesiennym koncertem w „Saloniku szlacheckim” (listopad), „Sylwester Pod Gwiazdami” – na placu rekreacyjnym przed GOK-iem (grudzień). Cyklicznie raz w miesiącu zaprasza także do GOK-u na wspólne śpiewanie miejscowy zespół „Biesiada sokolska”.

Wśród innych imprez możemy wyróżnić: Przegląd Pieśni Biesiadnej osób niepełnosprawnych „Jesień z biesiadą”, który organizujemy wspólnie z WTZ z Racibor Starych, wspólne kolędowanie z zespołami GOK w Sokołach w okresie grudnia i stycznia a także Dzień Kobiet i Dzień Mamy i Taty.

 

PPEcen

ceidg


logo-ostrzezenie

kowr-logo

parafiaSokoly