bip

 

W lutym natomiast scenariusz pt. Dar miłości…, oparty na motywach Pamiętnika Blumki Iwony Chmielewskiej. Rozpoczęły się próby. Spektakl miał premierę we wrześniu. Uczniowie (w sumie czternaście osób ze szkoły podstawowej i gimnazjum), stanęli na wysokości zadania, widzowie natomiast nie kryli wzruszenia i nie szczędzili pochwał po przedstawieniu. Teraz, kiedy emocje trochę opadły, jesteśmy przekonane, że warto było podjąć trud napisania scenariusza oraz przygotowania dzieci, kostiumów i dekoracji. Wydaje nam się, że przedstawienie pomogło ocalić od zapomnienia postać Starego Doktora oraz jego dzieci, a także skłoniło do refleksji na temat wychowania.

Poza tym uczniowie pod naszym kierunkiem wzięli udział w kilku konkursach zewnętrznych o Januszu Korczaku.

Pierwszy (plastyczny) o zasięgu wojewódzkim Nie ma dzieci, są ludzie ogłoszony został przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Dwie uczennice ze szkoły Podstawowej w Sokołach – Klaudia Perkowska oraz Sylwia Mościcka, otrzymały główne nagrody, a dwie zdobyły wyróżnienia – Gabriela Perkowska i Paulina Roszkowska.

Drugi konkurs – ogólnopolski - ph. Mały Przegląd – reaktywacja, ogłoszony przez Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku polegał na przygotowaniu specjalnego numeru gazetki szkolnej o prawach i obowiązkach dzieci, przez co nawiązywał do działalności Janusza Korczaka. Pan Doktor nie wyobrażał sobie instytucji wychowawczej bez własnego pisma. Dlatego razem z mieszkańcami sierocińca przygotowywał jedno egzemplarzowy Tygodnik Dom Sierot, a poza tym zainicjował wydawanie Małego Przeglądu, gazety redagowanej przez dzieci dla dzieci. W naszej szkole pod opieką nauczycieli bibliotekarzy redagowane są dwie gazetki Pisemko Juniora i Gimnastolatek. Obydwie redakcje przystąpiły do konkursu i zajęły II miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Jest to dla nas ogromny sukces. W nagrodę, 29 września, razem z młodymi dziennikarzami, mogłyśmy podziwiać nowy gmach OiFP w Białymstoku oraz musical Korczak w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Wysłuchaliśmy też prelegentów XV Konferencji Rzecznika Praw Dziecka ph. Ku dorosłości oraz byliśmy świadkami odznaczenia Orderem Uśmiechu Henryki Krzywonos-Strycharskiej. Ten dzień z pewnością na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

We wrześniu nasi uczniowie wzięli również udział w ogólnopolskim konkursie Jak kochać dziecko?, ogłoszonym przez Niepaństwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Białymstoku. Pięć osób ze szkoły podstawowej namalowało rysunki nt. Szczęśliwa rodzina, natomiast trzy gimnazjalistki napisały eseje Dekalog mądrego rodzica. Wyniki zostaną ogłoszone na koniec grudnia.

W taki oto różnorodny sposób włączyliśmy się w obchody Roku Janusza Korczaka, a tak naprawdę jest to tylko część naszej działalności. Dbamy bowiem oto, aby biblioteka była sercem szkoły. Więcej o naszej działalności można dowiedzieć się ze strony www.bibliotekasok.c0.pl. Zapraszamy!

Dorota Brzozowska i Katarzyna Zdrodowska
nauczyciele bibliotekarze Zespołu Szkół w Sokołach