18 Czerwiec 2018    |    Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

Urząd Gminy Sokoły

ul. Rynek Mickiewicza 10
18-218 Sokoły
tel.: (86) 476-30-10
fax.: (86) 476-30-12
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Godziny pracy Urzędu
7:30 - 15:30
Nr konta: 90 8766 0005 0000 0824 2000 0010
Jesteś tutaj: HomeŚwiatowy Dzień Wody w Sokołach

Światowy Dzień Wody w Sokołach

Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Obchodzone jest corocznie 22 marca.

W tym roku w światowe obchody włączyło się również Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Sokołach. Na spotkanie do naszej siedziby zaprosiliśmy dzieci z Zespołu Szkól w Sokołach wraz z opiekunami. 

Pani Małgorzata Grabowska przedstawiła ideę Światowego Dnia Wody, ogólne zasady oszczędzania wody. Uświadomiła również, jaką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Przedstawiła również tegoroczne hasło, które brzmi „Woda i ścieki”.
Pani Jolanta Idźkowska przybliżyła uczestnikom spotkania rolę wody w życiu człowieka i zwierząt, obieg wody w przyrodzie, opisała ekosystemy występujące w zbiornikach wodnych oraz omówiła budowę naturalnych filtrów wody.
Co roku obchody Światowego Dnia Wody poświęcone są innemu aspektowi gospodarowania zasobami wodnymi. Tegoroczny temat „Woda i ścieki” kieruje uwagę na znaczenie właściwego gospodarowania zużytą wodą jako niedocenionym źródłem czystej wody. Zamiast marnować potencjał ścieków, można skutecznie redukować ich ilość i ponownie je wykorzystywać.
Pan Józef Zajkowski, Wójt Gminy Sokoły, omówił gospodarkę wodną naszej gminy. Na mapie pokazał miejsca, gdzie znajdują się hydrofornie i oczyszczalnia ścieków w Sokołach. Przedstawił  ideę i budowę oczyszczalni przyzagrodowych, z których słynie nasza gmina. Wójt Zajkowski zaprosił uczestników spotkania na zwiedzanie budynku hydroforni w Sokołach.
Pan Piotr Kamiński, ze Spółdzielni Kółek Rolniczych w Sokołach, zapoznał zgromadzonych z budową i działaniem urządzeń do pozyskiwania, oczyszczania i uzdatniania wody.  
Serdecznie dziękujemy Panu Józefowi Zajkowskiemu – Wójtowi Gminy Sokoły, Zespołowi Szkół w Sokołach oraz Spółdzielni Kółek Rolniczych w Sokołach za życzliwość i współpracę przy realizacji naszego spotkania.
Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Sokołach zaprasza na zajęcia Klubu Przyrodnika-Tropiciela w najbliższą sobotę, 25 marca 2017 roku, o godz. 11.00.
 
Monika Żukowicz
CKB w Sokołach
 

PPEcen

ceidg


logo-ostrzezenie

kowr-logo

parafiaSokoly