1 Czerwiec 2020    |    Imieniny: Hortencja, Jakub, Konrad
Urząd Gminy Sokoły
ul. Rynek Mickiewicza 10
18-218 Sokoły
tel.: 86 476-30-10
tel. kom. 519-412-544
fax: 86 219-41-64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Godziny pracy: 7:30-15:30
Nr konta głównego: 90 8766 0005 0000 0824 2000 0010
Nr konta do wpłat za odpady komunalne: 36 8766 0005 0000 0824 2000 0400
Jesteś tutaj: HomeSpotkanie nt. odnawialnych źródeł energii

Spotkanie nt. odnawialnych źródeł energii

Dnia 8 stycznia 2014 r. w sali konferencyjnej urzędu gminy Sokoły odbyło się spotkanie na temat odnawialnych źródeł energii. W posiedzeniu udział wzięli: Józef Neterowicz radca Ambasady Szwecji – ekspert ds. energetyki odnawialnej i ochrony środowiska Związku Powiatów Polskich, prof. Kazimierz Pieńkowski i Jan Skibicki z Fundacji Innowacyjna Gospodarka, prof. Andrzej Myczko z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Jerzy Wołkowycki z firmy Prof-Pol Sp. z o. o., Edward Licznerski z EPC Agro-Energetyka Sp. z o.o. z Gdańska, a także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem, kierownictwo Urzędu Gminy w Sokołach, reprezentanci firm, szkół i instytucji z terenu gminy Sokoły.

W trakcie spotkania rozważano na temat propozycji utworzenia w kompleksie Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie parku energetycznego i wdrożenia programu odnawialnych źródeł energii. Pan Józef Neterowicz podzielił się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami w zakresie produkcji energii z odnawialnych źródeł. Przedstawiciele instytucji naukowych i firmy projektowej zapoznali z przykładowym rozwiązaniem. Pan prof. Andrzej Myczko i pan Edward Licznerski zaproponowali budowę mikrobiogazowni w Krzyżewie, w celu redukcji zanieczyszczeń pochodzących z działalności rolniczej, która będzie bilansować się ekonomicznie. Mikroinstalacja rozbudowana o elementy fotowoltaiki i pompy ciepła miałaby charakter edukacyjny i służyła jako pomoc naukowa dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczych. Pan Leszek Gruchała Wicestarosta Wysokomazowiecki wyraził swoje obawy związane z jednoczesnym funkcjonowaniem na terenie szkoły powstającego Zakładu Aktywności Zawodowej i mikrobiogazowni rolniczej. Rozmówcy wyjaśnili, że wzięli pod uwagę wszystkie niepokojące czynniki i zagwarantowali, że instalacja badawcza nie będzie w żaden sposób uciążliwa. Pan prof. Kazimierz Pieńkowski i pan Jan Skibicki z Fundacji Innowacyjna Gospodarka omówili przykłady działań z zakresu produkcji żywności ekologicznej.

Na zakończenie dyskusji zaproponowano podjęcie współpracy z Narwiańskim Parkiem Narodowym, dzięki której planowana inwestycja będzie mogła pozyskać wkład do zasilania instalacji. Biorący udział w dyskusji zgodnie stwierdzili, że projektując omawianą inwestycję należy ściśle powiązać i uwzględnić interesy mieszkańców gminy, szkoły, instytucji samorządowych i wszystkich zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii.

Wojciech Maleszko

 

eu-logo

czyste powietrze2

PPEcen

ceidg


logo-ostrzezenie

pomoc-prawna

kowr-logo

parafiaSokoly