28 Marzec 2020    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Urząd Gminy Sokoły
ul. Rynek Mickiewicza 10
18-218 Sokoły
tel.: 86 476-30-10
tel. kom. 519-412-544
fax: 86 219-41-64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Godziny pracy: 7:30-15:30
Nr konta głównego: 90 8766 0005 0000 0824 2000 0010
Nr konta do wpłat za odpady komunalne: 36 8766 0005 0000 0824 2000 0400
Jesteś tutaj: Home100 lat Szkoły Rolniczej w Krzyżewie

100 lat Szkoły Rolniczej w Krzyżewie

W sobotę, 8 czerwca, w Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie odbyły się jubileuszowe uroczystości stulecia szkoły. Przybyli na nie przedstawiciele Kościoła, władz państwowych i samorządowych oraz środowisk naukowych i gospodarczych: Dyrektor Departamentu Rynków Rolnych i Rozwoju Wsi Kazimierz Żmuda; poseł, przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, poseł Jarosław Zieliński, ks. biskup łomżyński Tadeusz Bronakowski, ks. infułat Jan Sołowianiuk, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Białymstoku Kazimierz Borawski, Dyrektor Podlaskiej Izby Rolniczej Bogumiła Roszczyk – Parzych, Starosta Powiatu Wysokomazowieckiego Bogdan Zieliński, Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski, Komendant Powiatowej Komendy Policji w Wysokiem Mazowieckiem Andrzej Popko oraz wielu innych szacownych gości. Organizatorom niezwykle miło było powitać przedstawicieli rodziny Wołków, spokrewnionych z Założycielką i Fundatorką Szkoły, dzięki pomocy których udało się poszerzyć wiedzę o Pani Stefanii Karpowicz.

Szczególną grupę gości tworzyli absolwenci wielu roczników, a wśród nich panowie Władysław Chilecki, absolwent z1938 roku, i Franciszek Mościcki, który uczył się w Krzyżewie w 1939 roku. Z wielką radością obecnie pracujący nauczyciele witali swoich wychowanków oraz kolegów i koleżanki, którzy wcześniej odeszli z zawodu, wśród nich wieloletniego dyrektora Kazimierza Nahajowskiego i panią wicedyrektor Jadwigę Pstrągowską.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Bazylice Mniejszej w Sokołach, której przewodniczył ks. biskup łomżyński Tadeusz Bronakowski, a koncelebrowali ją księża – absolwenci szkoły i księża pracujący w ZSR w Krzyżewie. Po jej zakończeniu delegacje udały się na cmentarze, złożyć kwiaty na grobie Pani Stefanii Karpowicz, jej matki, a także na grobach nieżyjących nauczycieli i dyrektora Tadeusza Ossowskiego.

Ważnym momentem jubileuszowych uroczystości było odsłonięcie przed szkołą tablicy pamiątkowej Patronki Szkoły, Pani Stefanii Karpowicz, którego dokonali: ks. biskup Tadeusz Bronakowski, poseł Krzysztof Jurgiel, poseł Jarosław Zieliński, starosta powiatu wysokomazowieckiego Bogdan Zieliński, starszy wizytator Podlaskiego Kuratorium Oświaty Kazimierz Borawski oraz dyrektor ZSR w Krzyżewie, Wioletta Gierłachowska.

W części oficjalnej zebrani dzielili się refleksjami o wartościach, jakie propaguje szkoła, przypominali sylwetkę Założycielki i Patronki Szkoły, pani Stefanii Karpowicz, a także składali gratulacje z okazji tak wspaniałego jubileuszu i życzyli szkole wielu sukcesów i osiągnięć. Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy od przybyłych na uroczystość gości: przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz reprezentantów  różnych środowisk.

Stulecie szkoły stało się wspaniałą okazją do przypomnienia się po latach absolwentom i nauczycielom. Symbolicznym aktem była więzi uczniów ze szkołą był jubileuszowy koncert, przygotowany przez p. Barbarę Grabowską, w którym wystąpili absolwenci - członkowie szkolnych zespołów muzycznych i obecni uczniowie technikum i liceum ZSR w Krzyżewie. W czasie uroczystości grupa nauczycieli z długim stażem pracy otrzymała pamiątkowe grawertony.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu głos zabrał przewodniczący komitetu, absolwent szkoły Marcin Kruszewski, który podziękował wszystkim zacnym gościom, absolwentom, nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom za przybycie i udział w uroczystościach oraz zaprosił do dalszej zabawy, jaką był Bal Absolwentów.

Pozostały czas zebrani goście, nauczyciele i absolwenci wykorzystali na wspomnienia, rozmowy i zabawę do białego rana, którą zapewnił zespół „Karino”, w skład którego wchodzą byli uczniowie ZSR w Krzyżewie.

Aby nie zapomnieć o tej tak ważnej uroczystości, goście otrzymali pamiątki i monografię szkoły „100 lat Krzyżewskiej Alma Mater”.

ZSR w Krzyżewie

 

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć na stronie internetowej szkoły

www.zsrkrzyzewo.pl/

albo klikając bezpośrednio na poniższe linki do galerii

galeria 1

galeria 2

galeria 3

galeria 4

galeria 5

 

eu-logo

czyste powietrze2

PPEcen

ceidg


logo-ostrzezenie

pomoc-prawna

kowr-logo

parafiaSokoly