26 Sierpień 2019    |    Imieniny: Maria, Sandra, Ireneusz

Urząd Gminy Sokoły

ul. Rynek Mickiewicza 10
18-218 Sokoły
tel.: 86 476-30-10
fax: 86 219-41-64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Godziny pracy Urzędu
7:30 - 15:30
Nr konta: 90 8766 0005 0000 0824 2000 0010
Jesteś tutaj: HomeSpotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem

Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem

24 maja 2019 roku w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem, autorem komiksów i książek dla dzieci. Pan Tomasz to twórca postaci żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka. Urodził się w 1978 roku w Hajnówce. Jest doktorem nauk przyrodniczych, pracuje w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Zajmuje się historią przyrodniczą, zwłaszcza wpływem człowieka na Puszczę Białowieską.

Pan Samojlik od 10 lat pisze książki, zaczęło się od 4 tomów o żubrze Pompiku, do których inspiracją była prawdziwa rodzina żubrów żyjących w Puszczy Białowieskiej. Nowa seria „Żubr Pompik wyprawy” opowiada o tym, że te zwierzęta chcą zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Polsce. Odwiedzają wszystkie parki narodowe istniejące w naszym kraju. Na podstawie książeczek powstał serial animowany o żubrze Pompiku, który można obejrzeć na kanale TVP ABC.

Nowa powieść to „Ambaras” ilustrowana przez panią Elżbietę Wasiuczyńską, opowiada o perypetiach małego wilczka Ambarasa który urodził się bez zmysłu węchu. Wilczek jest problemem dla wilczej rodziny (watahy) ponieważ bez węchu nie może pomagać w polowaniach. Ma on jednak inne zdolności, które mogą pomóc watasze.

Seria komików o dzięciołach „Umarły las”, „Zew padliny”, „Nieumarły las” napisany z Adamem Wajdakiem. Jest to wspaniała opowieść o puszczy, gdzie człowiek nie ingeruje w przyrodę. Las ten zamieszkują różne gatunki ssaków i innych żyjątek. Pojawia się w nim nowy szeryf dzięcioł trójpalczasty.

Seria komiksów fantasy o najmniejszym drapieżniku w Polsce, ryjówce. Powstaje w tej chwili pełnometrażowy film o przygodach ryjówki Dobrzyku, który będzie można obejrzeć za 2 lata.

Kolejnymi komiksami stworzonymi przez Tomasza Samojlika są o Bartniku Ignacie. W polskich lasach już nie ma bartników, ponieważ szkodziło to puszczy. Z tego zjawiska powstało dzisiejsze pszczelarstwo.

Kolejny komiks historyczny „Ostatni Żubr”, opowiada o ostatnim żubrze który się zachował w Puszczy Białowieskiej. Ostatniego żubra zabito w 1919 roku, a po wojnie zaczęto odnawiać tę populację.

„Pikotek chce być odkryty” - książka o Pikotku, wymyślonym zwierzątku , który wędruje przez las i spotyka różne żyjące tam zwierzęta. Jest to książeczka harmonijkowa o długości 7 metrów.

W spotkaniu wzięły udział dzieci z II i II klas Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokołach wraz z opiekunami i nauczycielami bibliotekarzami. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze pełnej bardzo ciekawych informacji o przyrodzie polskiej. Dzieci były żywo zainteresowane tym co opowiada autor i zadawały bardzo dużo pytań.

Na zakończenie każdy chętny mógł otrzymać autograf na książce autorstwa Pana Tomasza Samojlika.

Galeria zdjęć 

Małgorzata Grabowska

CKB w Sokołach

 

eu-logo

czyste powietrze2

PPEcen

ceidg


logo-ostrzezenie

pomoc-prawna

kowr-logo

parafiaSokoly