26 Sierpień 2019    |    Imieniny: Maria, Sandra, Ireneusz

Urząd Gminy Sokoły

ul. Rynek Mickiewicza 10
18-218 Sokoły
tel.: 86 476-30-10
fax: 86 219-41-64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Godziny pracy Urzędu
7:30 - 15:30
Nr konta: 90 8766 0005 0000 0824 2000 0010
Jesteś tutaj: HomePromocja publikacji "Nasi poszli w bój"

Promocja publikacji "Nasi poszli w bój"

23 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Sokołach odbyła się promocja publikacji "Nasi poszli w bój". Pomysłodawcą projektu jest pan Marian Olechnowicz, pomysł genialny w swojej prostocie polega na propagowaniu historii Polski poprzez pokazywanie udziału miejscowych bohaterów w najważniejszych wydarzeniach z przeszłości naszej ojczyzny.

Publikacja "Nasi poszli w bój" jest trzecią z rzędu. Pierwsza dotyczyła Huzara. Druga "Bohaterowie są stąd" zawierała biogramy osób walczących o wolną Polskę w roku 1918 i 1920. "Nasi poszli w bój" to zbiór krótkich życiorysów żołnierzy września 1939. Żołnierzy i żołnierek, których łączy to, że pochodzą z okolic Łap, Poświętnego i Sokół. W pracy panu Olechnowiczowi pomagały - nauczycielka historii z Poświętnego pani Marta Jaworska i ze Szkoły w Sokołach Jolanta Czajkowska. Po ogłoszeniu informacji, że zbieramy biogramy uczestników wrześniowej walki z Niemcami, odezwało się sporo osób, najczęściej to krewni, dzieci lub wnuki bohaterów wojny obronnej. Wśród kronikarzy znaleźli się również pracownicy naszej szkoły oraz byli i obecni uczniowie.

Z zebranych i zapisanych opowieści powstała książka, o której, zgromadzonym w Auli Papieskiej opowiadał pan Marian Olechnowicz. Przedstawił kilku wybranych bohaterów, opowieść wzbogacił prezentacją fotografii. Zachęcał do pielęgnowania i dokumentowania miejscowej historii, podpowiadał jak można to robić. Na zakończenie osoby chętne mogły otrzymać bezpłatny egzemplarz książki, a jeśli ktoś miał takie życzenie, to egzemplarz książki z autografem autora.

Promocja była spotkaniem otwartym, na które zapraszaliśmy wszystkie osoby zainteresowane. Obecna była również młodzież z klas III gimnazjalnych, uczniowie klas VIII i młodzież z Koła Historycznego.

Dodatkowo młodzież klas III gimnazjum przygotowała mały występ artystyczny. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się zaimprowizowana wystawa dokumentów przyniesionych na spotkanie przez panią Teresę Dardzińską.

Publikacja "Nasi poszli w bój" powstała przy instytucjonalnym wsparciu Fundacji Aktywizacja.

Galeria zdjęć 

Nauczycielka SP w Sokołach

Jolanta Czajkowska

 

eu-logo

czyste powietrze2

PPEcen

ceidg


logo-ostrzezenie

pomoc-prawna

kowr-logo

parafiaSokoly